כשבממשל האמריקאי גילו שנתניהו ואיפא"ק מנסים להכשיל את המינויים שלהם

נתניהו התמוגג וצחק בקול גדול. הסיבה לצחוק היא התשובה המושחזת שנתן עמיתו נשיא צרפת עימנואל מקרון. מקרון נשאל על מה שהיה בשיחת טלפון מתוחה שערך עם הנשיא טראמפ והנשיא הצרפתי בחר להתחמק מתשובה ישירה באמצעות הפתגם המשעשע של ביסמארק: “חוקים הינם כנקניקיות – עדיף לא לראות כיצד מכינים אותם”.

המברקים שנחשפים כאן הם הצצה נדירה לתהליך ‘הכנת הנקניקיות הפוליטיות’. התנהלות שהתרחשה מאחורי הקלעים לפני כמה עשורים והיא עדיין מלמדת הרבה על דרכו של נתניהו ועל עבודת הדיפלומטיה הישראלית בארה”ב. וחושפת אור חדש על הנושא הרגיש של הכוח היהודי בארה”ב. המברקים הללו הם עדות נדירה לדרך שבה פעל הלובי היהודי בארה”ב, בידיעת הדיפלומטים הישראלים כדי לסכל מינוי בכיר של נשיא ארה”ב- רונלד רייגן.

השנה היא 1985 ונתניהו זה עתה מונה לתפקיד שגריר ישראל באו”ם.

הנידון: וורנון וואלטרס,השגריר האמריקני המיועד לאו”מ

מברק סודי

המברק ממוען לשגריר נתניהו. הוא האיש שמרכז את הנושא. יש גם העתק למשרד החוץ בירושלים. הסיווג בראשו: ‘סודי’. מי שחתום על הדיווח הקצר הוא אחד הדיפלומטים הישראלים בארה”ב. הכותרת של המברק היא על המועמד שאותו מנסים לסכל. ‘הנדון: וורנון וואלטרס השגיר האמריקאי המיועד לאו”מ’.

וואלטרס היה סגן מנהל הCIA, סוכנות המודיעין של ארה”ב, ובעל עבר צבאי. הוא האיש שהנשיא האמריקאי רייגן ומזכיר המדינה שולץ – רוצים שיכהן כשגריר החדש של ארה”ב באו”ם, אחרי שכיהן כשגריר בתפקידים נוספים. אותו ואלטרס שולט ב-5 שפות ונחשב למעין דיפלומט מרגל בינלאומי מקושר במיוחד.

המסמך מלמד כי הלובי היהודי, איפא”ק, בידיעת ישראל, השקיע מאמצים אקטיבים רבים וחריגים כדי לסכל את מינוי של וואלטרס לאו”ם. ככל הנראה משום שהוא נתפס כלא מספיק פרו ישראלי.

“איפאק קיבץ אסופה שכללה פרטים שונים ונקודות תורפה בקריירה של האיש. האסופה שמה דגש חזק על הנגטיב ויכלה לספק חומר התחלתי לאותם סנטורים שהיו מעונינים לעורר קשיים בתהליך הCONFIRMATION.” כך מעדכן הדיפלומט הישראלי את השגריר נתניהו.

ממשל האמריקאי גילו שמנסים להכשיל את המינויים שלהם

וורנון וואלטרס השגיר האמריקאי המיועד לאו”מ

כלומר ראשי איפא”ק הכינו ‘תיק השחרה’ כלפי המועמד של נשיא ארה”ב. הם אספו חומרים שליליים על האיש וחולשותיו לאורך התפקידים השונים שמילא. אסופת ההשחרה הזו מרכזת את כל ‘נקודות התורפה’ והחומר השלילי על האיש על מנת שבמהלך השימוע בגבעת הקפיטול, סנטורים שמראיינים אותו לקראת המינוי, יביכו את האיש בשאלות וימנעו את מינויו.

לרוע המזל מאמצי ההשחרה וניסיונות הסיכול של איפא”ק הגיעו לידיעת המועמד. השגריר המיועד מתמלא בזעם. אפשר להבין. סיכול ממוקד שכזה, עם הכנה של ‘ספר שחור’ על עברו של האיש, על ידי יהודים בשליחות מדינה ידידותית – זו שבירה של כל הכללים הדמוקרטיים. רגע לפני שהמשבר יוצא משליטה מנסים להגיע להסכמות.

“בשלב זה החליט איפא”ק לפנות אל וואלטרס במגמה להפיג את המתיחות שנוצרה. מצורף בזה הדו”ח שכתב סטיב רוזן בעקבות השיחה”. כך מעדכן הדיפלומט על ההתרחשות. הדו”ח המלא של סטיב רוזן, מבכירי איפא”ק במשך עשרות שנים וידידו של נתניהו לאורך כל הקרירה מתאר את השיחה המביכה והטעונה:

“מה הבעיה שלך איתי”?

‘מה הבעייה שלך איתי’? כך מתחיל את השיחה וואלטרס הזועם. ונציג איפא”ק מתרץ: ‘אין בעיה והמטרה היתה לפתח יחסי עבודה קרובים עם השגריר הבא’. וואלטרס נאבק בשיחה ‘לטהר את שמו’ מהטיעונים שכביכול איננו מספיק פרו ישראלי ואומר את הדברים הבאים: ‘הנאמנות שלי מספר אחת היא לארה”ב אבל הנאמנות השנייה היא לישראל משום שהיא הדמוקרטיה היחידה במזה”ת ובת ברית נאמנה’.

השיחה כולה בין הלובי היהודי למועמד האמריקאי גדושה בהצטדקויות וניסיונות מאומצים של סגן מנהל הCIA לשעבר להוכיח כי לא דבק בו כתם של אנטי-ישראליות/שמיות. וואלטרס מנסה בשיחה שוב ושוב לוודא שלא יפעלו מול הסנאטורים להכשיל את מועמדותו בשימוע ומבטיח “יהיה לכם טוב איתי”. השגריר המיועד גם מספר שימנה יהודי מאמין כמספר שתיים שלו, מתאר שיחות שעשה עם רבנים ואפילו שולח את בן שיחו לברר עליו עם מי שמכיר אותו מ’המוסד’.

מכתב מהשגריר בנימין נתניהו סודי, מיידי

ביבי קורא את הדוח המלא ומחליט להתערב. שבוע אחר כך נתניהו כבר כותב בעצמו מברק סודי לירושלים ובו דיווח על פעולותיו הנמרצות בצמרת הממשל מול המשבר שהתעורר בעקבות ניסיונות הבחישה של איפא”ק והשגרירות. המברק מיועד לשר החוץ של ישראל (משה ארנס) הסיווג הביטחוני הוא: סודי. הדחיפות: מיידי. השגריר הישראל בנימין נתניהו מדווח לירושלים על הסכמות לא רשמיות לפתרון המשבר.

“ליוויתי את שולץ לשדה התעופה ושוחחתי איתו ביחידות במכוניתו במשך כחצי שעה. הפגישה התקיימה ביוזמתי” כותב נתניהו הצעיר שמצליח לדבריו לקבל ממזכיר המדינה האמריקאי התחייבות שהיחסים הטובים ישמרו למרות שהשגריר החדש יהיה: “TOUGH MINDED”.

יש המון תחכום ומסרים סמויים באופן שבו נתניהו מנהל את השיחה החריגה בפאתי שדה התעופה בעודו יושב במושב האחורי של מכונית של מזכיר המדינה האמריקאי. השגריר הישראלי יודע להפוך את המשבר להזדמנות בלולינות מילולית.

“אמרתי שבמסדרונות האו”ם מדברים על כך שיציאתה של ג’ין קירקפטריק (השגרירה היוצאת) תאפשר את מיתון הקו הנוקשה באו”ם. השתרשות דעה זו תסכן את ההישגים שארה”ב השיגה באו”ם בשנים האחרונות השיגים שהם כמובן חשובים גם לנו”.

נתניהו בורר בקפידה את מילותיו. הוא בקושי מזכיר את ישראל, לא מדבר ישירות על השגריר החדש ומטיל את השמועות על גבי דברים שנאמרים במסדרונות האו”ם וכאילו זה בכלל האינטרסים של הממשל הם שעלולים להיפגע.

הפתיון שבנימין נתניהו עובד

מזכיר המדינה שולץ נוגס בפיתיון המילולי שהניח לפניו נתניהו ומרגיע את השגריר הישראלי באומרו שלא צפוי שינוי במדיניות בעקבות המינוי החדש ושמה שיקבע זו גישת הנשיא והוא עצמו כמזכיר מדינה. אם כך מציע נתניהו במעין תמימות כדאי שהדבר יובהר באופן פומבי בהקדם. השניים מסכמים שתצא הודעה כזו מהממשל או מהנשיא עצמו.

שמו של השגריר עצמו וולטארס כלל לא הוזכר בשיחה בין השניים אך ברור לחלוטין שהוא הנושא של השיחה. לשני האנשים היושבים באוטו ידוע שהם בעיצומו של משבר דיפלומטי ושתיק ההשחרה שנאסף יכול בהחלט להיחשף, להכשיל את המינוי, להביך את הנשיא וגם אולי לעורר משבר גדול ביחסי ישראל ארה”ב. הם עורכים ריקוד דיפלומטי עדין סביב החוצפה היהודית ישראלית לבחוש כך במינויים אמריקאים. כשנתניהו יוצא מהמכונית של מזכיר המדינה ברור לכל הצדדים שהמאבק בשגריר האמריקאי המיועד מסתיים. וולארס אכן מתמנה לתפקיד. לימים ימונה גם לשגריר ארה”ב בגרמניה.

כשנתניהו יוצא מהמכונית של מזכיר המדינה ברור לכל הצדדים שהמאבק מסתיים

המסמכים הללו נחשפים לראשונה בספר החדש master of influence (המהדורה באנגלית באמזון זמינה כאן) על שיטות הכריזמה וההשפעה של נתניהו. 

master of influence- סיפרו של קווה שפרן

השאר פרטים לקבלת סרטון לדוגמה